Julia Maskiewcz. Doświadczona defensorka w AP ORLEN Gdańsk!

Julia Maskiewcz. Doświadczona defensorka w AP ORLEN Gdańsk!

Julia Maskiewicz nową zawodniczką w drużynie AP ORLEN Gdańsk. Julia przez ostatnie dwa lata reprezentowała barwy Śląska Wrocław. Wcześniej grała w Medyku Konin. Julia ma za sobą występy w reprezentacji Polski U-15, U-17 i U-19. 

Cieszymy się Julia, że zasilisz szeregi naszej drużyny! Jesteś bardzo doświadczoną zawodniczką, grałaś w Medyku Konin i ostatnio w WKS-ie. Jak postrzegasz te ostatnie lata w swojej karierze? Jak oceniasz ostatni Twój pobyt we wrocławskim klubie?

Również się cieszę, że będę mogła kontynuować swoją przygodę sportową w Gdańsku. Ostatnie dwa lata były dla mnie bardzo wartościowe, pozwoliły mi poznać siebie jako sportowca, ale też jako człowieka. Tak naprawdę wróciłam do Wrocławia po 4 latach i cieszyłam się z faktu, że mogę założyć barwy klubu, który od dziecka był w moim sercu. Zrozumiałam też jak ważne jest moje przygotowanie indywidualne i spersonalizowane podejście do przygotowań na boisku. Tutaj chciałabym bardzo podziękować firmie Movement Coach Center, a w szczególności fizjoterapeutce Dominice i trenerce Katarzynie, za kilka lat świetnej współpracy i opieki nad moim zdrowiem i przygotowaniem fizycznym. Uważam, że w tym aspekcie rozwinęłam się najbardziej i to pozwoli mi dawać jeszcze więcej jakości drużynie na boisku.

Co spowodowało, że w tym sezonie zdecydowałaś się wybrać Gdańsk? Jesteś dolnoślązaczką, a tu pojawiło się Pomorze😊 Co Ciebie przekonało?

Zarząd klubu odezwał się do mnie stosunkowo szybko i od samego początku byli bardzo zdecydowani na pozyskanie mnie do szeregów swojej drużyny. Nie ukrywam, że potrzebowałem też zmiany środowiska i czułam, że we Wrocławiu nie będę mogła już bardziej rozwinąć się jako zawodniczka. W Gdańsku rodzi się ciekawy projekt, władze klubu stawiają na rozwój kobiecej piłki i chcą wieźć prym na boiskach ekstraligowych. Jestem doświadczoną zawodniczką i uważam, że przyszedł moment na wzięcie odpowiedzialności na swoje barki, a taka też możliwość otrzymałam od ORLENU Gdańsk. Jestem gotowa na bycie liderem i walkę dla klubu z całych sił.

Czy miałaś inne oferty, a może również z zagranicy?

Bardzo cieszę się z faktu, że mimo, że zagrałam w tym sezonie zdecydowanie mniej minut niż w poprzednich latach, to kluby były zainteresowane pozyskaniem mnie. Ofert było dużo, pojawiły się też dwie możliwości wyjazdu z Polski, ale to Gdańsk przekonał mnie najbardziej i to tu będę walczyć o najwyższe cele!

Jak postrzegasz dotychczasową grę zespołu AP ORLEN Gdańsk? Jakie widzisz dobre i słabe strony AP ORLEN Gdańsk? Jak oceniasz zawodniczki?

AP ORLEN Gdańsk co roku podnosi poprzeczkę i widać progres w drużynie. Z sezonu na sezon drużyna stawały się coraz bardziej znacząca w Ekstralidze. Nie zdążyłam jeszcze poznać dziewczyn, ale Gdańsk ma dużo zawodniczek doświadczonych, na których można opierać grę seniorskiej drużyny, skład uzupełniają utalentowane młode zawodniczki, pełne werwy i pasji. Do tego dochodzi sztab szkoleniowy, który ma ogromne doświadczenie i jasny cel do zrealizowania. Myślę, że drużyna funkcjonuje jak dobry mechanizm i stać nas na tworzenie wielkich rzeczy.

 

 W jaki sposób chciałabyś wesprzeć gdańską drużynę? Na jakiej pozycji najchętniej grasz?

Jestem zawodniczką defensywna, głównie występuje na pozycji środkowego bądź bocznego obrońcy. To, co chce dać drużynie to moja ogromna pasja do tego sportu, zaangażowanie i oczywiście doświadczenie. Jak byłam młodą zawodniczką to uwielbiałam oglądać to, jak podchodzą starsze zawodniczki do treningu czy rywalizacji i zawsze wyciągałam coś dla siebie! Miałam ten przywilej, że w Medyku Konin dzieliłam szatnie z reprezentantkami Polski i uczestniczkami Ligi Mistrzyń, więc to, czego mnie nauczyły chce przekazywać dalej.

Jak oceniasz tegoroczny sezon w ORLEN Ekstralidzie, widzisz, że poziom się podnosi?

Na pewno Ekstraliga się wyrównuje i teraz każda drużyna może walczyć o najwyższe cele. Nie uważam jednak, że poziom się podnosi. Wydaje mi się, że jesteśmy w lekkiej stagnacji i potrzeba właśnie takich projektów jak ten w AP ORLEN Gdańsk, żeby rozwijać zawodniczki i klarować nowych liderów na arenie krajowej.

Skąd u Ciebie pojawiła się pasja grania w piłkę nożną? Jakie były Twoje początki?

Moja rodzina jest mocno sportowa, mama grała w piłkę ręczną, tato w koszykówkę, siostra w siatkówkę.

Ja natomiast zaczęłam grać w piłkę dość późno, bo dopiero jak miałam 11 lat. Rodzice podarowali mi wolność wyboru. Wypróbowałam dosłownie wszystkiego, od pływania po tenis stołowy, aż w końcu zdecydowałam się na piłkę. W Lądku Zdroju było otwarcie nowego orlika i z okazji tej uroczystości został zorganizowany turniej dla dzieci. Kolegom z klasy zabrakło jednej osoby do stworzenia drużyny i poprosili mnie żebym chociaż stała na bramce. 😂 Od razu po tym zaczęłam chodzić na treningi do Trojanu Lądek Zdrój. Powiem tak - to była miłość od pierwszego wejrzenia.

Jakie masz ambicje piłkarskie osobiste i również drużynowe – teraz już z AP ORLEN Gdańsk?

Ciągły rozwój i podnoszenie poprzeczki. Jestem pewna, że razem możemy osiągnąć wiele. Bez zbędnego pompowania, bo trzeba pamiętać, że zespół przechodzi duże rotacje i tak naprawdę zaczynamy od początku. Natomiast jeżeli wszyscy będziemy mieć chęć rozwoju i walki o sukces, to będzie ciekawie ;)

Co robisz poza piłką nożną? Jakie masz hobby, plany na przyszłość? Masz licencję trenerską?

Poza piłką jestem piłkarką ;) A tak serio to skończyłam studia licencjackie na kierunku Języki Obce w mediach i biznesie, a aktualnie jestem magistrantką Biznesu w sporcie. Dodatkowo we Wrocławiu urodziła się nowa trenerska pasja. Jestem trenerką z licencją UEFA B i miałam swoją drużynę dziewczyn u13. Szkolenie młodych piłkarek sprawia mi wiele radości i spełniam się w tej roli. Pozdrawiam wszystkie moje zawodniczki i trzymam za nie mocno kciuki, bo są wyjątkowe i mają ogromny potencjał.

Czy masz przezwisko na murawie – jakie?

Od wielu lat niezmienne - jestem Maska.

Julia, dziękujemy za wywiad i życzymy samych sukcesów w AP ORLEN Gdańsk!

 

Akademia Piłkarska LG jest operatorem programu Piłkarska Przyszłość z ORLENEM, którym objęte są piłkarki AP ORLEN Gdańsk. Partnerem programu jest ORLEN.

Program Piłkarska Przyszłość z ORLENEM objęty jest patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej.